İletişime Geçin: +90 (312) 441 19 53

Yabancı Çalışma İzinleri

 

 

BAŞVURU:

***  Yabancı Çalışma İzni alabilmek için söz konusu yabancının Pasaport Süresinin 1(bir) Yıl’dan AZ OLMAMASI gerekmektedir.

YURT İÇİ BAŞVURULAR

Daha önceden 6 aylık ikamet izni ile yurt içinden başvuru yapılabilirken, 7 Ocak 2015 tarihinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 81 il Valiliğine yayınladığı genelge ile, haksız rekabeti önlemek için turistik ikamet tezkeresi alarak yurt içinden yapılabilen başvurular sona ermiştir.

Bu tarihten sonra alınan ikamet tezkereleri yalnızca amacına uygun kullanılabilecektir. Bu sebepten, çalışma izni uzatma başvuruları ve Türk Vatandaşı ile evli yabancılar hariç, tüm yeni başvurular yurt dışı başvuru yani yabancının vatandaşı olduğu ülkeden başlatılacaktır.

YURT DIŞI BAŞVURULAR

Yurt dışından yapılacak çalışma izni başvuruları, 3 aşamadan oluşup, gerek yabancı ile ilgili gerekse İşveren ile ilgili pek çok detay  başvuru sırasında yanlış, eksik yada hatalı ortaya konulabileceği için oldukça titizlik ve dikkat gerektiren bir süreçtir.  Bu süreçte yabancının daha önceden evlenip evlenmemiş olması bile süreci etkilemektedir. Yurt dışı başvurular Konsolosluklar kanalı ile ilk önce Dış İşleri Bakanlığına yapıldığı için de başvuru prosedürleri başvurunun yapıldığı ülkede ki Konsolosluğumuza göre değişim ve farklılık gösterebilmektedir. Aslen Dış İşler Bakanlığımız, Konsolosluklara bu yetkiyi vermiştir.  Bu durumda çalışma izni almak isteyen yabancının, Türkiye’de önceden hazırlanan evraklarla, vatandaşı olduğu ülkedeki Türk Konsolosluğuna giderek şahsen başvuru yapması ile başlar. Başvurunun ikinci ve üçüncü aşamaları tarafımızdan Ankara’da titizlikle tamamlanır.

Bu iki aşamayı tamamlamak için Bakanlık on gün süre tanır. Olası aksaklıklar hesaplandığında, söz konusu on günlük süre çok uzun bir süre gibi görünse de aslında değildir. Etkim Danışmanlık olarak, 13 yıllık bilgi birikimimiz ve profesyonel danışman kadromuzla  maksimum dikkat ve titizlik içinde hizmetinizdeyiz.

DOĞRU VE EKSİKSİZ BAŞVURUNUN ÖNEMİ:

Bakanlık inceleme ve değerlendirme kriterlerine uygun, doğru ve eksiksiz hazırlanmış bir başvuru dosyası ile çalışma izni başvurusunun kabul edilme olasılığı en üst düzeye çıkacaktır.

Eksik evrak ile yapılan başvurular, Bakanlık tarafından olumsuz değerlendirilip reddedilebileceği gibi, eksik evrakların tamamlanması da istenebilir. Bu durumda aylarca uzayabilecek bir sürece girilebilir.

Bu sebeplerle, yabancı personel çalışma izni başvuru dosyalarının Bakanlık inceleme ve değerlendirme kriterlerini çok iyi bilen kişiler, yani tecrübeli bir ekip tarafından hazırlanması, çalışılacak işyeri ve yabancı açısından kesinlikle çok önemlidir. Çalışma izni alamayan yabancıların durumu ile ilgili pek çok örnek ile hemen her gün karşılaşmaktayız.

Bu noktada Etkim Danışmanlık, Bakanlığın inceleme ve değerlendirme kriterlerini çok iyi bilen, deneyimli ve her biri işlerinde profesyonelleşmiş çalışma kadrosu ile son derece kurumsal ve titizlikle  çalışan tecrübeli bir kuruluştur.

Tüm müşterilerimize mümkün olan en kısa süreyi taahhüt ederiz.

 

YABANCI ÇALIŞMA İZİNİ

YABANCI ÇALIŞMA İZİNİ