İletişime Geçin: +90 (312) 441 19 53

İZİNSİZ YABANCI ÇALIŞTIRMANIN CEZASI 2015

 

İZİNSİZ YABANCI ÇALIŞTIRMANIN CEZALARI 2015

EV’lerde ve İŞ YERLERİNDE İzinsiz yabancı çalıştırmanın her iki taraf açısından da artık çok ciddi ve büyük risk olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Ajans olarak adlandırılan ve çoğunlukla belgesiz ve illegal olarak bu aracılık işini yapan firma yada şahıslar, konunun çok önemli olmadığı konusunda işverenlere telkinde bulunuyorlar. Ve bu izinsiz çalışma ve çalıştırma durumundan her iki tarafından ciddi zarar göreceği konusunu göz ardı yada örtbas ediyorlar.   O zaman biz de izinsiz çalışan ve çalıştıranların nelerle karşılaşacağını inceleyelim…

Konutunda yada İşyerinde İzinsiz Yabancı ÇALIŞTIRANlara uygulanacak Kanuni Müeyyide ve cezalar: İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştırmanın Cezası yaklaşık 8.381 TL idari Para Cezası(ve suçun tekrarı halinde her defasında 1 misli arttırılarak idari para cezası olarak uygulanacaktır.), Bu CEZA’ ya EK olarak Çalışma  İzni almadan sigortalı yabancı çalıştırma durumunda kendi kendinizi ihbar etmiş olacağınız için doğal olarak bu yabancıyı sigortasız çalıştırmış olacaksınız. Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Her BİR Ay İçin Brüt Asgari Ücret 1201,50 TL’dir. Ve bir de BİLDİRİM YAPMAMIŞ olacaksınız. SSK Girişini SÜRESİNDE YAPMAMANIN CEZASI bir Brüt Asgari Ücret 1201,50 TL.  Ev içi personellerde iş yeri açılışı yapma yükümlülüğü olduğu için ve iş yeri açılışı yapmadığınız için (bir) Brüt Asgari Ücret 1201,50 TL’dir. Bu oranlar izinsiz yabancı çalıştıran Şirketlerde 1201,50 x 3 oranındadır. Yani Üç katıdır. İşverene getireceği külfet, Çalışma İzni alarak ve Sigortalı çalıştırmaktan daha fazla olacaktır.

SGK(Aylık Sigorta masraflarınızı düşürebilmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz) Bunu göz önünde bulundurarak, bu gibi durumlara mahal vermemenizi dileriz.

1 Ay üzerinden örnekleyerek bir ceza hesabı yapacak olursak, EV HİZMETLERİ İÇİN İŞ VERENE CEZASI            

8.381 TL İZİNSİZ YABANCI ÇALIŞTIRMA İDARİ PARA CEZASI            

1201,50 TL İŞ YERİ AÇILIŞI YAPMAMANIN CEZASI            

1201,50 TL PERSONELİN SİGORTA GİRİŞİNİ YAPMAMANIN CEZASI            

1201,50 TL 1  AYLIK GEÇ BİLDİRİM(bir personeli 6 aydır sigortasız çalıştırmada bu ceza 6 ile çarpılacak)CEZASI

TOPLAM: 11.985,50 TL

 

Bu örneği EV HİZMETLERİ SEKTÖRÜNDE 6 AY için hesaplarsak 17.993 TL Ceza Ödemeniz Gerekecek.

İzinsiz Çalıştırdığınız Yabancının Evinizde Çalışma Süresi sizin beyanınıza göre DEĞİL, SGK Müfettişinin taktirine bağlı olarak değerlendirilecektir. Yani bu işveren bir yabancıyı 1 aydır sigortasız olarak çalıştırıyor olabilir. Ama bu yabancı 6 aydır 9 aydır Türkiye’de ise takdir bu süre üzerinden yapılır.

Bunca masrafa ve strese girmek ister misiniz..?

ŞİRKETLER için Yukarıda ASGARİ ÜCRET olarak belirtilmiş rakamlar üç katı ile ceza ile değerlendirilmektedir. (1201,50 TL x 3 = 3.604,50 TL) 

 

TÜRKİYEDE ÇALIŞMA İZİNİ OLMADAN ÇALIŞAN YABANCILARA CEZALAR

835 TL idari para cezası, Kendi Ülkesine Deport (sınır dışı) işlemleri ve bu SUÇ Türkiye’de ki siciline işlenmektedir. Bu durumda,   bundan sonra başvurusunu yapacağı çalışma izni ve oturma izni başvurularında mutlak problem olarak karşısına çıkacaktır.

sigortasız ve izinsiz yabancı çalıştırmanın cezası