İletişime Geçin: +90 (312) 441 19 53

2015 KAÇAK YABANCILARA AF

 

kaçak yabancılars

11 Nisan 2014 tarihinde yabancılar kanununda bazı değişiklikler olmuştur. Ve bu değişiklikler 01.01.2015 tarihine kadar geçerliliğini korumuştur. 01.01.2015 tarihinden sonra bu af kapsamındaki uygulamaların devam edip etmeyeceği merak konusu olmuştur. 07 Ocak 2015 tarihinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 81 İl Valiliğine bir genelge yayınlayarak, 2014 yılında Türkiye’de vize sürelerini ihlal etmiş yabancılara uygulanan Afla ilgili yürürlükte olan uygulamaların 2015 yılında da aynı şekilde devam edeceğini açıklamıştır.

Bu da; Türkiye içerisinde vize ihlalinde bulunan, yasal olarak Türkiye’ye giriş yapıp vizesi geçmiş olan ve ikamet izni alıp bu süreyi doldurmuş yabancıların para cezalarını ödeyerek, Türkiye’den çıktıktan sonra en az 1(bir) takvim günü yurtdışında kalmaları ve tekrar giriş yaptıklarında 10(on) gün içerisinde Türkiye’de ikamet izni almayı taahhüt etmeleri durumunda, Türkiye’ye girişlerine izin verilmesi demektir.

Bu gibi durumlarda Türkiye içerisinden 1(bir) yıla kadar izin alınabilmekteydi. Bu uygulama aynı şekilde uygulanmaya devam edecektir. Bu nedenle 2014 tarihinde yabancılar için getirilen affın 2015 tarihinde de devam edeceğini söyleyebiliriz.

yabancılara af

Lakin, daha önce alınan oturma izinleriyle yurtiçinden çalışma izni başvuruları yapılabilirken, 07 Ocak 2015 tarihinden itibaren turistik amaçlı alınan oturma izinleri ile çalışma izni başvurusu yapılamayacağı ve bundan sonraki zaman zarfında çalışma izni başvurularının tamamının söz konusu yabancıların vatandaşı oldukları ülkeden başlatacakları, birincisi yurtdışından, diğer ikisi Ankara’dan yapılacak  üç aşamalı bir başvuru gerçekleşecektir.

Bu bakımdan önemli olan bazı konular vardır. Bu uygulamalarda, polise burada geniş yetkiler verilmektedir. Yani bazı sınır kapılarından giriş yapılabilirken, bazı sınır kapılarından giriş yapılmamaktadır. Bazı sınır kapıları sürekli yabancıları alırken, bazıları almamaktadır. Bu tarz konularla ilgili bizlere başvurmanız ve profesyonel yardım almanız sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. Hangi sınır kapılarından gelirseniz sizin için daha avantajlı, hangi belgeleri sunmanız gerekiyor, ne kadar para cezası ödeyeceksiniz, bu işin ayrıntıları nelerdir gibi konularda bizler yoluyla bilgi sahibi olursanız ve bunları bilerek ceza paranızı ödeyip çıkarsanız, bütün bunlar geri dönüşte size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bununla ilgili yukarıda bahsettiğimiz gibi danışmanlık hizmetimizden faydalanmak ve tabii ki işinde uzman danışmanlık şirketimizden yardım almak sizin için oldukça yararlı olacaktır ve Türkiye’ye girişlerinizde herhangi bir sakınca doğmayacaktır.

 

ETKİM DANIŞMANLIK